خانه بروز 1151 روز پیش
بازدید 248 بدون دیدگاه

نکات خرید پنکه

۷ نکته برای خرید پنکه که باید به آن توجه کرد:

  • اندازه پنکه
  • وزن پنکه
  • سرعت چرخش پنکه
  • تنظیم سرعت در پنکه
  • عملکرد نوسانی در پنکه
  • صدا در انواع پنکه

اندازه پنکه

اندازه قطر بیشتر پنکه‌هایی که در فضای خانه مورد استفاده قرار می‌گیرند بین ۶ تا ۱۸ اینچ می‌باشد.

اندازه پنکه بایستی مناسب ابعاد فضایی باشد که می‌خواهید از پنکه استفاده کنید. در اتاق‌های بزرگ‌تر می‌توان از دو یا چند پنکه برای تهویه و خنک کردن هوا استفاده کرد یا از پنکه با قطر پره بزرگتر استفاده کرد. به هر صورت، برای یک اتاق کوچک احتیاج به پنکه بزرگ نیست. در مورد پنکه‌های رومیزی نیز به طول، عرض و ارتفاع پنکه توجه کنید که فضای کافی برای گذاشتن روی میز وجود داشته باشد.

وزن پنکه

اکثر افراد پنکه‌های پرتابل را برای اینکه به راحتی به اتاق‌های مختلف منتقل کنند، خریداری می‌کنند. به طور مثال می‌توان از یک پنکه در طول روز در اتاق نشیمن و در هنگام شب در اتاق خواب استفاده نمود. در این مورد پنکه‌ای مناسب است که وزن خیلی زیادی نداشته باشد.

پنکه‌های پرتابل ایستاده و رومیزی با وزن چند کیلو وجود دارند که می‌توان خریداری نمود. مدل‌های مختلفی هم از انواع پنکه‌های ایستاده دارای چرخ برای جا به جایی راحت‌تر ساخته شده‌اند، با این وجود افرادی که می‌خواهند پنکه را در طبقات مختلف استفاده کنند می‌بایست هنگام خرید به وزن پنکه نیز توجه کنند.

سرعت چرخش پنکه

پنکه‌های صنعتی که برای چرخش هوا در فضاهای بزرگ استفاده می‌شوند سرعت بالایی دارند. سرعت بالاتر می‌تواند باعث ایجاد جریان هوای بسیار خنک‌تر شود. افرادی که ترجیح می‌دهند که هوای خنک‌تری در محیط ایجاد کنند گاهی از پنکه‌های با دور بالا، که معمولا برای فضاهای بزرگ و صنعتی استفاده می‌شود، در محیط خانه استفاده می‌کنند.

از آنجایی‌که جریان هوای بیشتر نتیجه فشار بیشتر به هوا ست، برای افرادی که خشکی چشم یا خشکی گلو دارند پنکه‌های با جریان بالا مناسب نیست، برای این افراد استفاده از  پنکه‌هایی که حالت رطوبت‌زا دارند که اصطلاحا پنکه آبی گفته می‌شوند، توصیه می‌شود. به طور کل پنکه‌های با شدت جریان کم برای استفاده در خانه مناسب می‌باشد. این نوع پنکه‌ها جریان باد کافی برای خنک کردن افراد در یک روز گرم را ایجاد می‌کنند. علاوه بر آن دارای سرعت‌های مختلف ایجاد باد هم هستند.

تنظیم سرعت در پنکه

برخی افراد ترجیح می‌دهند از جریان باد قوی‌تر در طول روز استفاده کنند ولی شب‌ها از جریان باد ملایم‌تری بهره‌مند شوند. که پنکه‌های چند سرعته برای این افراد کارکرد خوبی دارند. در اکثر آب و هواها، هوا در طول شب خنک‌تر از دمای هوا در طول روز است و معمولا دمای بدن در هنگام خواب پایین می‌آید.

وزش ثابت هوای موثر ممکن است برای برخی از افراد هنگام خواب زیاد به نظر برسد به همین دلیل پنکه‌ها قابلیت تنظیم سرعت‌های مختلف را دارند حتی در برخی مدل پنکه‌ها حالت خواب (Sleep Mode) وجود دارد که در این حالت پنکه هم کم یا بی صدا کار می‌کند و هم وزش باد ملایمی را ایجاد می‌کند.

عملکرد نوسانی در پنکه

یکی از ویژگی‌های مهم که در انتخاب و خرید یک پنکه موثر می‌باشد این است که این پنکه نوسان و حرکت دارد یا نه. نوسان پنکه یعنی حرکت آرام پنکه از این طرف به آن طرف. این نوع از پنکه‌ها باعث حرکت بهتر هوا در اطراف اتاق می‌شوند.

پنکه‌های مختلف دارای حرکت و نوسان در جهات مختلف مثل چپ و راست، بالا و پایین و حرکت سینوسی دارند. افراد می‌توانند بنا به نیاز خود یکی از انواع این مدل پنکه‌ها را انتخاب کنند. هرچند این ویژگی در انتخاب یک پنکه که برای دور کردن بخار و گازهای مضر از کارکنان یک فضای کاری به کار برده می‌شود، مناسب نیست ولی در سایر محیط‌ها از مزایای پنکه محسوب می‌شود. در پنکه‌های مدرن و جدید این امکان وجود دارد که با کلید یا ریموت کنترل، نوسان‌های مختلف را انتخاب، روشن یا خاموش نمود.

صدا در انواع پنکه

یکی دیگر از بحث‌هایی که در هنگام خرید پنکه بیان می‌شود، صدای پنکه هنگام کارکردن است. کارخانه‌جات و فضاهای بزرگ ناگزیر به استفاده از فن و پنکه‌های صنعتی و بزرگ هستند، که پنکه‌هایی که هوای زیاد ایجاد می‌کنند و قوی‌تر هستند در سرعت‌های بالا ممکن است ایجاد صدا کنند که البته صدای ایجاد شده معمولا به اندازه‌ای است که مزاحمتی برای شنیدن صدای اطراف یا صدای صحبت کردن افراد باهم، ایجاد نمی‌کند.

پنکه‌های رومیزی و پایه‌دار جدید همگی طوری طراحی و ساخته شده‌اند که کمترین صدای ممکن را ایجاد کنند و البته در سرعت پایین اصلا صدایی ایجاد نمی‌کنند. عوامل مختلف مثل سرعت، شدت جریان باد و نوع مواد ترکیبی استفاده شده در ساخت پنکه معمولا در میزان صدای پنکه موثراند. البته به یاد داشته باشید که پنکه‌های ایستاده از مواد محکم‌تری ساخته شده‌اند و از سایر پنکه‌های هم سایز خود سنگین‌ترند و استحکام بیشتری دارند و البته صدای کم‌تری هم حین کار ایجاد می‌کنند.

ویژگی الکترونیکی در پنکه

در گذشته پنکه‌ها خیلی ساده روشن و خاموش می‌شدند. برخی دارای چند سرعت بودند و بیشتر پنکه‌ها یک سرعته بودند. اما امروزه پنکه‌ها با قابلیت تنظیم سرعت، تنظیم نوع نوسان، تایمر اتوماتیک، ریموت کنترل و … عرضه می‌شوند.

کسانی‌که به طور مثال نمی‌خواهند در تمام طول شب پنکه روشن باشد می‌توانند از حالت تایمر اتوماتیک استفاده کنند که بعد از چند ساعت کار خاموش می‌شود. با استفاده از کنترل از راه دور می‌توان میزان سرعت، تایمر و … را تنظیم کرد که البته برای افرادی که به سختی می‌توانند بلند شوند و نوع تنظیم دلخواه را روی تنظیم اعمال کنند، بسیار مفید است.

برچسب‌ها:,

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.